Czad i ogień – obudź czujność


W 2015 roku na terenie całego kraju 512 osób zginęło w pożarach, 50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto w wyniku pożarów oraz zdarzeń związanych z uwolnieniem tlenku węgla 7414 osób trafiło do szpitali.

Co czwarty polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czadu nie widać, czadu nie słychać, czadu nie czuć.

tylko co dziesiąty polak wie, że w domu potrzebna jest gaśnica

tylko co dwudziesty polak wie, że aby uniknąć pożaru trzeba dbać o sprawność instalacji elektrycznych, grzewczych i gazowych

w ubiegłym sezonie grzewczym z powodu tlenku węgla 2229 osób trafiło do szpitala, a 50 osób zmarło. Ponadto 2201 osób zostało rannych, a 304 osób zginęło w pożarach.


W 70 % przyczyną śmierci w pożarach jest wdychanie dymu i toksycznych produktów spalania takich jak tlenek węgla, potocznie zwany czadem oraz chlorowodór i cyjanowodór.

Tlenek węgla jest niebezpieczny, ponieważ blokuje prawidłowy transport tlenu z płuc do tkanek ciała, a dodatkowo jest niewyczuwalny dla człowieka.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu spalania, który zachodzi w atmosferze ubogiej w tlen.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak właściwej wentylacji spowodowanej niesprawnymi przewodami kominowymi: wentylacyjnymi, spalinowymi lub dymowymi, a także na skutek niedostatecznego napływu powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Inne powody to uszkodzone, zanieczyszczone, źle zamontowane lub wyregulowane urządzenia grzewcze.

Osoba u której doszło do zatrucia tlenkiem węgla może mieć następujące objawy: osłabienie, oszołomienie, duszności, bóle lub zawroty głowy, nudności, wymioty, przyśpieszone bicie serca, przyśpieszony oddech. U takiej osoby może dojść do omdlenia lub zapaści.

Jeżeli obserwujemy takie objawy u Ciebie lub kogoś z rodziny niezwłocznie pootwieraj okna, wyjdź na zewnątrz mieszkania, zadbaj o własne bezpieczeństwo i wezwij straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń.
Stosuj mikrowentylację okien i drzwi.
Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
Dokonuj okresowych przeglądów komina urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej.
Nie korzystaj z urządzeń grzewczych, piecyków, kuchenek w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Rozważ kupno czujki tlenku węgla.

LINK DO KOMUNIKATU PREZESA KRAJOWEJ IZBY KOMINIARZY DO WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW W ZWIĄZKU Z ROZPOCZĘCIEM SEZONU OGRZEWCZEGO 2016/2017

LINK DO PODSTRONY KOMENDY GŁÓWNEJ PSP DOTYCZĄCEJ KAMPANII CZAD I OGIEŃ

LINK DO MATERIAŁU RADIOWEGO KAMPANII CZAD I OGIEŃ


 

LICZNIK ODWIEDZIN

243085
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości