01.03.2020 r. - Katastrofa budowlana

01.03.2020 roku o godzinie 16:16 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach otrzymało zgłoszenie, że jeden z opuszczonych budynków uległ częściowemu zawaleniu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej okazało się, że w zawaleniu się uległa jedna ze ścian zewnętrznych pustostanu znajdującego się przy ul. Świdra. Ściana oderwała się na całej wysokości od budynku od strony podwórza i utworzyła gruzowisko o wymiarach ok. 20 x 20 m. Sąsiednie budynki nie zostały uszkodzone.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ruch na ulicy został całkowicie wyłączony. Przy użyciu podnośnika strażacy sprawdzili czy w wyższych kondygnacjach budynku nie przebywają żadne osoby. Następnie usunięto zwisające luźne elementy konstrukcyjne budynku. Na miejsce zadysponowano Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze celem przeszukania wnętrza budynku oraz gruzowiska. Strażacy z SGPR przystąpili do pomiarów stabilizacji budynku. Strażacy sukcesywnie usuwali ręcznie materiał z powstałego gruzowiska, a także dokonywali pomiarów kamerą wziernikową. Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił wykonać otwór w ścianie celem sprawdzenia miejsca trudno-dostępnego. Przez otwór dokonano sprawdzenia wizualnego, a także przy użyciu kamery termowizyjnej. Wykonane pomiary wykazały, że w tym pomieszczeniu nie znajdowały się żadne osoby.  W trakcie działań na miejsce przybył Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, który przejął kierowanie działaniem ratowniczym od Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Po przybyciu na miejsce drugiej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej do działań wprowadzono psy poszukiwawcze, które podczas przeszukania nie wskazały miejsc, w których mogłyby znajdować się osoby poszkodowane. Następnie przystąpiono do odgruzowania zawalonej ściany budynku za pomocą koparki. Po odkopaniu ściany budynku strażacy ręcznie odrzucili całkowicie ostatnią warstwę gruzu. Pod gruzem nie stwierdzono osób poszkodowanych. Na tym działania zakończono.

Przybyły na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego polecił zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych do czasu wyburzenia obiektu.

Na miejsce akcji przybyli również: Prezydent Miasta Świętochłowice wraz z zastępcą, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także przedstawiciele zarządcy budynku.

W działaniach brała również udział Policja oraz pracownicy MPGK Sp. z o.o. Świętochłowice.

W działaniach trwających ponad 6 godzin zaangażowanych było 15 zastępów Państwowej Straży Pożarnej - 38 strażaków, w tym dwie Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze z Radzionkowa oraz Jastrzębia-Zdroju, Grupa Operacyjna KW PSP, Grupa Operacyjna KM PSP oraz druhowie z OSP Świętochłowice 1.

Katastrofa Budowlana

Katastrofa Budowlana


 

LICZNIK ODWIEDZIN

293433
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości