Wykorzystanie skokochronów w działaniach ratowniczych

 

 


 

 

LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP

 

 

 

 

 


 

 

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

14 czerwca 2019 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach wraz z policjantami z Komendy Miejską Policji w Świętochłowicach zorganizowali dla dzieci prelekcję i pokazy w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Strażacy oraz policjanci przekazywali dzieciom dobre rady jak bezpiecznie zachować się podczas wypoczynku nad wodą, a także co zrobić w sytuacji gdy widzi się osobę tonącą.

W dniu tym dzieci mogły również obejrzeć jakim sprzętem z zakresu ratownictwa wodnego dysponuje świętochłowicka straż pożarna, a także poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach. Dodatkowo, dzieci miały możliwość wykonać rzut rzutką ratowniczą.

W wydarzeniu wzięło udział około 130 dzieci z opiekunami.

 

 

 


 

 

16.05.2019 Dzień Strażaka, Jubileusz 20 lecia powstania KM PSP Świętochłowice

W dniu 16 maja 2019 roku miał miejsce uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka połączony z obchodami jubileuszu 20-lecia powstania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.

W uroczystości wzięli udział strażacy oraz pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach a także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Świętochłowice 1. Swoją obecnością strażaków zaszczycił Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach - starszy brygadier Adam Wilk, Prezydent Świętochłowic Pan Daniel Beger, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zbigniew Nowak którzy złożyli najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich strażaków i druhów.

Podczas apelu odczytano list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do strażaków i druhów.
Na ręce Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach Prezydent Daniel Beger złożył dzwon - będący darem mieszkańców Świętochłowic dla strażaków za ofiarność w ratowaniu życia, zdrowia i mienia. Poświęcenia dzwonu dokonał ksiądz dziekan Grzegorz Borg z parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach.

Podczas apelu strażacy i druhowie otrzymali odznaczenia, wyróżnienia, nagrody oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
Uroczystość była również okazją do wręczenia podziękowań wraz z okazjonalnymi dzwonkami strażackimi dla przedstawicieli służb, instytucji i zakładów pracy współpracujących oraz wspierających Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach

Ponadto, na ręce Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach został złożony sprzęt oraz umundurowanie specjalne ufundowane przez Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, firmę Baterpol S.A. oraz firmę Demarko Sp. z o.o.
 

Życzenia Komendanta Głównego PSP


 

Życzenia Prezydenta RP


 

2 maja

Dzień Flagi Państwowej

Dzień Flagi Państwowej

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja (czwartek) obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

 

[źródło: https://www.gov.pl/web/mswia]


 


 

25.04.2019 – Dzień BHP ArcelorMittal

25 kwietnia 2019 roku strażacy z KM PSP w Świętochłowicach wzięli czynny udział w obchodach dnia BHP, który miał miejsce na terenie zakładu ArcelorMittal S.A. w Świętochłowicach przy ul. Metalowców 5. Funkcjonariusze straży pożarnej w tym dniu m.in.  przeprowadzili prelekcję dotycząca postępowania w przypadku pożaru. Podczas prelekcji omówiono na jakie szczegóły zwracać uwagę podczas ewakuacji z pomieszczeń i budynków, jakie zagrożenie niesie ze sobą dym i toksyczne produkty spalania w nim zawarte. Poruszono również tematy zagrożeń, których w przeciwieństwie do dymu, nie widać. Przykładem takiego niebezpieczeństwa jest m.in. tlenek węgla. Podczas prelekcji zaprezentowano zasadę działania czujki dymu i czujnika tlenku węgla, a na zakończenie pracownicy mieli możliwość gaszenia modelowego pożaru przy użyciu gaśnic.

Dzień BHP

 

Dzień BHP

 


 

 

 

Zawalenie się stropu w kamienicy

W poniedziałek 22 kwietnia 2019 roku o godz. 18:43 do tutejszej komendy wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się stropu w kamienicy przy ul. Wallisa w Świętochłowicach. Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że doszło do złamania się dwóch belek stropowych w jednym z pomieszczeń na nieużytkowanym poddaszu. Niezwłocznie strażacy przystąpili do ewakuacji lokatorów mieszkań znajdujących się w pionie pomieszczenia, w którym doszło do zawalenia się stropu. Z budynku ewakuowano 17 osób. Dalsze działania straży polegały przeszukiwaniu gruzowiska przy pomocy geofonu oraz kamer termowizyjnych. Następnie strażacy odgruzowali pomieszczenie, do którego zawalił się strop, a także zabezpieczyli strop w pomieszczeniu znajdującym się poniżej. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Będący na miejscu Powiaty Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że część kamienicy, nad którą doszło do zawalenia się stropu zostanie wyłączona z użytkowania do czasu wykonania przez zarządcę budynku remontu. Lokatorzy tych mieszkań zadeklarowali, że najbliższa noc spędzą u rodziny. Lokatorzy zamieszkujący w sąsiednim pionie mieszkań po zakończeniu działań mogli wrócić do swoich lokali.

W działaniach brało udział 8 zastępów straży pożarnej. W działania ratownicze zaangażowanych zostało 22 strażaków, w tym również ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Radzionkowa oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Świętochłowice 1. Na miejsce zdarzenia przybyła również Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP, a także Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach.

Działania trwające prawie 5 godzin zakończono około godziny 23:30.

Zawalenie się stropu

 

Zawalenie się stropu

 

Zawalenie się stropu

 

Zawalenie się stropu

 

Zawalenie się stropu

 


 

 

 

Życzenia Wielkanocne

 

 

 

 

Życzenia WielkanocneŻyczenia WielkanocneŻyczenia WielkanocneŻyczenia Wielkanocne


 

VI Turniej Medyczny 2019

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach
po raz kolejny ma przyjemność zaprosić uczniów świętochłowickich szkół
do udziału w VI turnieju Medycznym.

Regulamin

Karta zgłoszenia

Poniżej znajduje się odnośnik do zestawu przykładowych pytań do VI turnieju medycznego.

LINK 1

Poniżej znajduje się odnośnik do bazy przykładowych pytań do VI turnieju medycznego.

LINK 2

 

 

NABÓR.

Postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej na stanowisko stażysty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej


 

 

Wizyta strażaków w Szkole Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach

 

25 marca 2019 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach. Spotkanie rozpoczął komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, który serdecznie podziękował uczniom i kadrze szkoły za zaproszenie, a także zapowiedział tematy, które będą poruszane podczas spotkania. Podczas wizyty uczniowie szkoły mogli wysłuchać jak dokładnie wygląda służba w straży pożarnej, jak przebiega każdy dzień tutejszych strażaków począwszy od zmiany służby do jej zakończenia. Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zwrócił uwagę z jakimi zdarzeniami i wyzwaniami muszą mierzyć się świętochłowiccy strażacy, a także opowiedział w jaki sposób strażakiem można zostać. W trakcie spotkania strażacy przekazali uczniom w jaki sposób bezpiecznie ewakuować się z budynków, a także poruszyli tematykę związaną z zapobieganiem pożarów traw, do których strażacy z tutejszej jednostki każdej wiosny wyjeżdżają dziesiątki razy. Na zakończenie prelekcji strażacy odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów.

 

SP nr 4

SP nr 4


 

Usuwanie skutków silnych wiatrów przez świętochłowickich strażaków.

W miniony weekend strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej interweniowali ponad 30 razy, w tym aż 23 razy do interwencji związanych z porywistymi wiatrami. Najwięcej zdarzeń miało miejsce pomiędzy godziną 1:30 a 8:00 w dniu 11 marca. Wiejący wiatr był przyczyną powalenia lub nadłamania konarów ponad 13 drzew. Złamane konary blokowały jezdnie, zrywały linie telefoniczne, uszkadzały trakcję tramwajową i zaparkowane samochody. Na cmentarzu przy ul. Wiśniowej jedno z przewróconych drzew uszkodziło kilkanaście nagrobków. Ponadto, silny wiatry był przyczyną zerwania dachów z 3 wiat śmietnikowych, w dwóch budynkach zerwał część elewacji, a w 3 innych uszkodził poszycie dachowe. Na skutek porywistego wiatru również jeden garaż uległ zniszczeniu. W wyniku tych zdarzeń, 8 samochodów osobowych uległo uszkodzeniu. W zdarzeniach świętochłowicki strażaków wspomagali druhowie z OSP Świętochłowic 1.

Strażacy z tutejszej jednostki wyjeżdżali również 2-krotnie pomagać w interwencjach do miast sąsiednich.

 

Interwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG ŚwiętochłowiceInterwencje JRG Świętochłowice


 

 

 

Film promocyjny SA PSP w Poznaniu

 

 


 

 

2019

STOP Pożarom Traw !

Ulotka: STOP Pożarom Traw !

Więcej informacji po kliknięciu w logo.


 

Bezpieczne ferie

 

W związku ze zbliżającymi się w województwie śląskim feriami zimowymi strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach prowadzili szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci zarówno w czasie ferii, jak również w całym okresie zimowym. Największą uwagę poświęcono propagowaniu bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży.

Już w pierwszych tygodniach stycznia funkcjonariusze tutejszej komendy odwiedzali szkoły podstawowe i gimnazja znajdujące się na terenie Świętochłowic. Podczas tych spotkań strażacy przekazywali dzieciom informacje w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas wolny w trakcie ferii i sezonu zimowego, jakie zagrożenia występują w tym okresie i w jaki sposób się zachować, gdy będziemy świadkami zdarzenia wymagającego interwencji służb ratowniczych. Szczególnie przestrzegano dzieci przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Ponadto, strażacy przypominali o zagrożeniach pożarowych mogących powstać podczas spędzania wolnego czasu w domu i o zasadach bezpiecznej ewakuacji. Dzieci zostały również zaproszone do odwiedzenia tutejszej komendy straży pożarnej oraz Centrum Edukacji Przeciwpożarowej znajdującego się w Komendzie Straży Pożarnej w Chorzowie.

6 lutego na terenie basenu odkrytego znajdującego się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Skałka strażacy wspólnie z druhami Ochotnicznej Straży Pożarnej Świętochłowice 1 oraz członkami drużyn Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Katowic i Świętochłowic przeprowadzili prelekcje i pokazy dla około 600 dzieci dotyczące bezpieczeństwa w pobliżu zbiorników wodnych. Podczas pokazów przedstawicielka WOPR przekazywała dzieciom, że wchodzenie na zamarznięte stawy stanowią poważne niebezpieczeństwo, a także w jaki sposób postępować gdy zauważymy kogoś kto potrzebuje pomocy. Podczas prelekcji jeden z członków WOPR zaprezentował co może się stać gdy zignorujemy ostrzeżenia i będziemy poruszać się po lodzie. Następnie strażacy z tutejszej komendy i druhowie OSP zaprezentowali w jaki sposób prowadzone są działania zmierzające do ratowania osób, pod którymi załamał się lód. Zaprezentowano sposoby wydostawania się samodzielnie z wody na powierzchnię lodu i sposób przemieszania się do brzegu, a także podejmowanie osoby pod którą załamał się lód bez pomocy sprzętu, z wykorzystaniem koła ratunkowego oraz sań do ratownictwa lodowego.

7 lutego strażacy z tutejszej komendy udali się nad staw Magiera, gdzie wspólnie z przedstawicielem z Policji przeprowadzili prelekcje i pokazy z ratownictwa lodowego dla około 120 przedszkolaków. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji przeprowadzonej przez strażaków na temat zagrożeń związanych z przebywaniem w pobliżu zbiorników wodnych, a następnie obejrzały przygotowane pokazy ratowania osób pod którymi załamał się lód.

Bezpieczne ferie 2019

 

Bezpieczne ferie 2019

 

Bezpieczne ferie 2019

 

Bezpieczne ferie 2019

 

Bezpieczne ferie 2019

 


 

Wizyta dzieci w strażnicy

 

11 lutego 2019 roku Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odwiedziły dzieci uczestniczące w półkoloniach zimowych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1.

W trakcie wizyty uczestników półkolonii strażacy opowiadali o swojej służbie, o zdarzeniach, w których biorą udział i niebezpieczeństwach z jakimi przychodzi im się mierzyć. Strażacy zademonstrowali dzieciom znajdujący się na wyposażeniu tutejszej komendy sprzęt ratowniczy i samochody pożarnicze, a także oprowadzili dzieci po strażnicy. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w krótkiej prelekcji dotyczącej zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami jakie mogą mieć miejsce w budynkach mieszkalnych. Podczas prelekcji omówione zostały sposoby zachowania się podczas pożaru i bezpiecznej ewakuacji z budynku. Dzieci miały również okazję zobaczyć w jaki sposób działa czujka dymu i czujnik tlenku węgla.

 


 

26.01.2019 r. - Ćwiczenia na terenie stawu Skałka

 

26 stycznia 2019 roku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Skałka w Świętochłowicach zorganizowane zostały ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z KM PSP Świętochłowice, OSP Świętochłowice 1 oraz członkowie Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze Świętochłowic i Katowic. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działań z zakresu ratownictwa lodowego i wzajemnej współpracy pomiędzy służbami.

 

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

 

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego


 


 

Obowiązek usuwania śniegu i nawisów lodowych z dachu

 

Prognozowane intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.

Przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.

W okresie zimowym występują typowe zjawiska meteorologiczne polegające na opadach śniegu, marznącego deszczu, gołoledzi, zawiewaniu śniegu oraz niskich temperaturach. Należy być przygotowanym na zmienność aury oraz obserwować komunikaty w mediach. Podczas planowania podróży należy uwzględnić zagrożenia wynikające z występowania tych zjawisk, bowiem mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dzieci, osób starszych i zwierząt.

[Źródło: KW PSP KATOWICE]


 
«PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie»

LICZNIK ODWIEDZIN

248243
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości