11.01.2020 rok  - Pożar przy ul. Bocznej

11 stycznia 2020 roku o godzinie 23:38 Stanowisko Komenda Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach otrzymało zgłoszenie o zadymieniu występującym na klatce schodowej jednego z budynków przy ul. Bocznej. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej okazało się, że w mieszkaniu na parterze wybuchł pożar. W trakcie działań z mieszkania objętego pożarem strażacy ewakuowali dwie osoby nieprzytomne. Poszkodowani zostali przekazani będącemu na miejscu zespołowi ratownictwa medycznego, który rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Pomimo prowadzonych czynności nie udało się przywrócić funkcji życiowych jednej z osób poszkodowanych. Druga z osób poszkodowanych, której przywrócono funkcje życiowe została przetransportowana do szpitala. W wyniku pożaru spaleniu uległo jedno z pomieszczeń mieszkania na parterze wraz z wyposażeniem.

Na miejsce zdarzenia przybyło 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 zastęp OSP Świętochłowice 1. Łącznie w działania zaangażowanych było 23 strażaków. Na miejsce przybył również zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Świętochłowicach oraz dowódca tutejszej jednostki ratowniczo-gaśniczej. W działaniach brały udział również 3 zespoły ratownictwa medycznego oraz Policja.

Przed przybyciem straży pożarnej z pozostałych mieszkań w budynku ewakuowały się 2 osoby. W trakcie działań 1 z osób budynku została ewakuowana przez funkcjonariusza policji.

Działania trwały do godziny 2:58. Po zakończeniu działań lokatorzy tego budynku mogli wrócić do swoich mieszkań.

Przypuszczalna przyczyna zdarzenia została określona jako zaprószenie ognia.


 

Bezpieczne ferie 2020

 

W związku ze zbliżającymi się w województwie śląskim feriami zimowymi strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach prowadzili szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci zarówno w czasie ferii, jak również w całym okresie zimowym. Największą uwagę poświęcono propagowaniu bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 

Już w pierwszych dniach nowego roku funkcjonariusze tutejszej komendy odwiedzali szkoły podstawowe znajdujące się na terenie Świętochłowic. Podczas tych spotkań strażacy przekazywali dzieciom informacje w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas wolny w trakcie ferii i sezonu zimowego, jakie zagrożenia występują w tym okresie i w jaki sposób się zachować, gdy będziemy świadkami zdarzenia wymagającego interwencji służb ratowniczych. Dzieci zostały również zaproszone do odwiedzenia tutejszej komendy straży pożarnej oraz Centrum Edukacji Przeciwpożarowej znajdującego się w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Chorzowie.

 

8 stycznia 2020 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Licealnej odbyły się prelekcje dla uczniów szkół podstawowych z terenu Świętochłowic. Tematem spotkań były zagrożenia występujące w sezonie zimowym. Między innymi poruszono kwestie związane z występowaniem tlenku węgla, przyczynami jego powstawania i działaniami jakie należy podejmować, aby się przed nim uchronić. Ponadto, omawiano zagrożenia występujące podczas pożaru, a także zasady bezpiecznej ewakuacji. W trakcie spotkania strażacy z tutejszej komendy w sposób praktyczny zademonstrowali działanie czujki dymu oraz czujnika tlenku węgla. W wydarzeniu wzięli również udział funkcjonariusze Policji, Strażnicy Miejscy, członkowie drużyny WOPR Świętochłowice, której również przedstawili i omówili zagrożenia związane z wypoczynkiem w czasie ferii zimowych.

 

9 stycznia na terenie basenu odkrytego znajdującego się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Skałka strażacy wspólnie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej Świętochłowice 1 oraz członkami drużyn Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze Świętochłowic przeprowadzili prelekcje dla około 150 dzieci dotyczące bezpieczeństwa w pobliżu zbiorników wodnych. Strażacy przestrzegali najmłodszych, że poruszanie się po zamarzniętych akwenach jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się wpadnięciem do wody i utonięciem. Uczniowie mogli wysłuchać, w jaki sposób reagować gdy zauważymy kogoś kto stąpa po lodzie, jakie działania podjąć w sytuacji, w której pod kimś załamie się lód i wpadnie do wody, a także w jaki sposób nieść pomoc takim osobom. Podczas prelekcji uczniowie mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem do ratownictwa wodnego, jakim dysponuje tutejsza jednostka. Również w tym dniu dla najmłodszych czekały atrakcje przygotowane przez Policję, Straż Miejską oraz uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Bezpieczne ferie 2020

Bezpieczne ferie 2020

Bezpieczne ferie 2020

Bezpieczne ferie 2020

Bezpieczne ferie 2020

Bezpieczne ferie 2020

Podziękowanie


 

III edycja nagrody ANIMUS FORTIS

 

Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

 

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. W kategorii indywidualnej („Osobiste męstwo”) – osobie, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej (może to być osoba pełniąca służbę lub zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze); w kategorii instytucjonalnej – przedstawicielowi instytucji, która znacząco wpłynęła swoimi działaniami na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. Laureatami mogą zostać osoby będące funkcjonariuszami lub pracownikami instytucji, które realizują bezpośrednio, bądź współuczestniczą w realizacji szeroko pojętych zadań ratowniczych (np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR, GOPR).

 

Kandydatów zgłaszać mogą zarówno osoby, jak i instytucje, w formie pisemnego wniosku wraz z uzasadnieniem. Kapituła złożona z 13 członków przyzna statuetkę, będącą miniaturą projektu „Pomnika Sanitariusza”, upamiętniającego medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości oraz dyplomy honorowe. Nagroda objęta jest patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.

 

Szczegółowych informacji udziela
Biuro Dyrektora WIM, tel. 261-817-721,

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Regulamin konkursu

Wniosek o nagrodę indywidualną

Wniosek o nagrodę instytucjonalną

 

Opracowanie: Wydział Prezydialny, Gabinet Komendanta Głównego


 

 

19.12.2019 r. - Spotkanie opłatkowe

 

19 grudnia 2018 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Prezydent Świętochłowic pan Daniel Beger wraz z zastępcami, Komendant Miejski Policji oraz Komendant Straży Miejskiej. Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach mł. bryg. Arkadiusz Labocha przywitał zaproszonych gości oraz złożył świąteczne życzenia strażakom i ich rodzinom. Swoje życzenia złożyli również zaproszeni goście.

Służba strażaka to przede wszystkim gotowość do podjęcia natychmiastowej pomoc. Przykład ten dali strażacy podczas uroczystego spotkania opłatkowego, którzy niezwłocznie po usłyszeniu alarmu ruszyli do działań, wzbudzając tym samym podziw zaproszonych godzin.

Spotkanie opłatkowe 2019


 

 

KOMUNIKAT

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o oszustach, którzy podając się za funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców i instytucji z terenu województwa śląskiego pod pretekstem zbiórek na różne cele.

Informujemy, że żaden funkcjonariusz ani pracownik Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. śląskiego nie prowadzi żadnej zbiórki pieniędzy ani nie prosi o dokonywanie przelewów pieniężnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwość należy niezwłocznie kontaktować się z właściwą terytorialnie komendą Państwowej Straży Pożarnej lub powiadomić Policję.

 


 

Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa

 

Żródło: [Śląska Telewizja Miejska Sp. z o.o.]


 

 

30.11.2019 – Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Pływaniu

30 listopada na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyły się „Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Pływaniu”, w ramach których przeprowadzono również „Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Pływaniu”.

W Mistrzostwach wzięło udział 41 drużyn reprezentujących jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Wojska, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Zakłady Karnych.

W zawodach wystartował funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach – str. Sebastian Karczewski, który znalazł się w składzie reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Str. Sebastian Karczewski osiągnął wspaniałe wyniki na zawodach zdobywając m.in. złoty medal w klasyfikacji indywidualnej strażaków na dystansie 50 m stylem dowolnym, oraz 2 brązowe medale w klasyfikacji indywidualnej strażaków na dystancje 50 m stylem motylkowym i dystansie 100 m stylem dowolnym.

Znakomite wyniki osiągnęła również drużyna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w skład której wchodził Str. Sebastian Karczewski, zdobywając srebrny medal w klasyfikacji drużynowej strażaków w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej służb mundurowych w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym.
Ponadto, drużyna reprezentująca Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zdobyła puchar za najlepszą drużynę „Mistrzostw Polski Strażaków PSP w Pływaniu”, a także puchar za zajęcie 2 miejsca w klasyfikacji generalnej „Otwartych Mistrzostw Służb Mundurowych w Pływaniu”.

SKomendant Miejski PSP w Świętochłowicach złożył gratulacje medaliście


 

29.11.2019 – Uroczysta akademia Polskiego Czerwonego Krzyża

27 listopada 2019 roku z okazji z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Centrum Kultury Śląskiej Zgoda w Świętochłowicach odbyła się uroczysta akademia zorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża dla miast Chorzów Ruda Śląska i Świętochłowice. Zaproszenie na tą uroczystość otrzymał również Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach.


Uroczysta Akademia była okazją do podsumowania 100-lat działalności Polskiego Czerwonego Krzyża i wręczenia podziękowań instytucjom, służbom oraz osobom, które współpracują z PCK.


Jednym z wyróżnionych był Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Labocha, który w dowód uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Polskiego Czerwonego Krzyża został uhonorowany medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uroczysta akademia Polskiego Czerwonego Krzyża

Uroczysta akademia Polskiego Czerwonego Krzyża

[Zdjęcia: st. asp. Sebastian Imiołczyk]


 

26.11.2019 – Szkolenie dla seniorów

26 listopada 2019 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach gościli seniorów z dziennego domu pobytu Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach. Podczas spotkania strażacy przekazywali wiedzę z zakresu poszczególnych grup pożarów i omówili działanie podręcznego sprzętu gaśniczego. Następnie seniorzy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym znajdującym się na wyposażeniu tutejszej jednostki. Na zakończenie prelekcji nasi goście mieli okazję przeprowadzić praktyczne próby użycia gaśnic.

Szkolenie dla seniorów

Szkolenie dla seniorów

Szkolenie dla seniorów


 

20.11.2019 rok  - Przekazanie czujek dymu i czujników tlenku węgla.

20 listopada 2019 roku Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach wraz z Prezydentem Świętochłowic w ramach akcji „Czujne Świętochłowice” w celu przeciwdziałania zagrożeniom związanym z możliwością powstania pożaru i tlenku węgla odwiedzili trzy świętochłowickie rodziny, dwie w których domownicy w skutek zatrucia tlenkiem węgla byli hospitalizowani, a także jedną rodzinę wielodzietną. Podczas spotkania prezydent i komendant miejski wręczyli mieszkańcom czujki dymu i czujniki tlenku węgla.

Obecni przy wręczeniu strażacy pomogli lokatorom w zainstalowaniu urządzeń ostrzegawczych, poinstruowali w jaki sposób działają te urządzenia, a także jakie są przyczyny powstawania tlenku węgla i jakie kroki podjąć, aby w przyszłości nie dochodziło do zagrożeń związanych z jego powstawaniem.

Przekazanie czujek dymu i czujników tlenku

 

Przekazanie czujek dymu i czujników tlenku


 

14.11.2019 rok  - Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

14 listopada 2019 roku o godzinie 14:43 Stanowisko Komenda Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach otrzymało zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Wiktora Polaka. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, okazało się, że w mieszkaniu znajdowała się kobieta lat 57, u której ratownicy z zespołu ratownictwa medycznego stwierdzili brak funkcji życiowych. W mieszkaniu przebywała jeszcze jedna kobieta lat 16, którą została zabrana przez karetkę do szpitala. Działania strażaków polegały na wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również w pozostałych pomieszczeniach w obrębie klatki schodowej. Dalsze działania na miejscu prowadziła Policja pod nadzorem Prokuratury.


Przypominamy, że tlenek węgla jest gazem bardzo niebezpiecznym, z uwagi na fakt, że jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Zatrucie tlenkiem węgla może spowodować śmierć.

Więcej na temat zagrożeń i porad związanych z tlenkiem węgla.

 


 

 

Uroczysta zmiana służby w dniu Narodowego Święta Niepodległości

 

11 listopada 2019 roku, przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystej zmianie służby wziął udział komendant miejski mł. bryg. Arkadiusz Labocha, który następnie reprezentował tutejszą komendę w obchodach miejskich Święta Niepodległości. Podczas uroczystej zmiany służby odegrano hymn narodowy, podniesiono flagę państwową, a także został odczytany okolicznościowy list Komendanta Głównego PSP.

Uroczysta zmiana służby

Uroczysta zmiana służby

Uroczysta zmiana służby


 

List okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji
Narodowego Święta Niepodległości

 

List okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji
Narodowego Święta Niepodległości

 


 

 

05.11.2019 – Nagroda Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

5 listopada 2019 roku Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach mł. bryg. Arkadiusz Labocha miał ogromną przyjemność wręczyć funkcjonariuszowi naszej komendy nagrodę przyznaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszka Suskiego. Za realizowanie dodatkowych zadań wymagających znacznego nakładu pracy związanych z funkcjonowaniem Ochotniczych Straży Pożarnych nagrodę otrzymał mł. bryg. Paweł Giendek.

Wręczenie nagrody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Wręczenie nagrody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej


 

 

28.10.2019 – Szkolenie dla seniorów

28 października 2019 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach ponownie przeprowadzili w budynku Fundacji Rodzin Polskich w Świętochłowicach szkolenie dla członków Klubu Seniora. Tym razem funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na postępowanie w trakcie pożaru oraz zasady bezpiecznej ewakuacji. Ponadto, strażacy zaprezentowali jak szybko może rozprzestrzenić się pożar w mieszkaniu oraz jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas próby gaszenia płonącego oleju. Wyjaśniono przy tym, dlaczego w przypadku pożaru oleju należy unikać podawania wody, a także w jaki sposób bezpiecznie taki pożar ugasić.

Szkolenie dla seniorów w budynku Fundacji Rodzin Polskich


 

 

25.10.2019 rok  - Naruszenie konstrukcji budynku

25 października 2019 roku o godzinie 11:31 Stanowisko Komenda Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach otrzymało zgłoszenie o naruszeniu konstrukcji budynku znajdującego się na rogu ulic Bankowej i Bytomskiej w Świętochłowicach. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o ewakuacji budynku. Z obiektu ewakuowano łącznie 61 osób, w tym 53 pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Wydziału Edukacji oraz Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowgo Urzędu Miejskiego, które to użytkowały pomieszczenia w tym budynku, a także 8 lokatorów mieszkań znajdujących się na ostatnich kondygnacjach budynku. W zdarzeniu nikt nie został ranny. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że doszło do pęknięcia stropu pomiędzy dwoma pomieszczeniami na parterze i pierwszym piętrze. Ponadto, pęknięciu uległo część płytek ceramicznych posadzki i lustra znajdujące się na ścianach w holu budynku. Następnie, strażacy sprawdzali czy nie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej oraz wykonywali pomiary na obecność tlenku węgla - wykonywane pomiary nie potwierdziły zagrożeń w tym zakresie. Wezwany na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po dokonaniu oględzin budynku podjął decyzję, na mocy której z użytkowania zostały wyłączone dwa pomieszczenia: jedno znajdujące się na parterze budynku, nad którym doszło do pęknięcia stropu, a także pomieszczenie znajdujące się powyżej. Pozostała część budynku została dopuszczona do dalszego użytkowania i tym samym lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. Dalsze działania straży polegały na podstemplowaniu stropu, który uległ pęknięciu. Na miejsce zdarzenia przybyło 5 samochodów straży pożarnej, a w działania zaangażowanych było 14 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybył m.in. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej.

Na miejscu pracowały również Straż Miejska i Policja.

Zdarzenie przy ul. Bankowej i Bytomskiej


 

 

24.10.2019 – Konferencja "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

24.10.2019 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach zorganizowała konferencję w ramach prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną akcji „Czujka na Straży Twojego Bezpieczeństwa”. W konferencji wzięli udział Prezydent Miasta Świętochłowice Pan Daniel Beger, wraz ze swoim zastępcą, Zastępca prokuratora rejonowego w Chorzowie Pan Cezary Golik, Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach komisarz Bogdan Kołodziej wraz z rzecznikiem prasowym, przedstawiciele Straży Miejskiej, którym przewodził komendant Bogdan Bednarek, przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chorzowie z panem Lechem Ryszkiewiczem na czele, mistrz Kominiarski Andrzej Foltyn oraz przedstawiciele zarządców budynków mieszkalnych posiadających zasoby mieszkaniowe na terenie Świętochłowic.

Konferencja została otwarta przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, który przywitał przybyłych gości oraz omówił cel i zakres spotkania. Na rozpoczęcie konferencji głos zabrał Prezydent Świętochłowic, który w związku prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną kampanią zainaugurował akcję społeczną „Czujne Świętochłowice”. Prezydent Świętochłowic przekazał tutejszej komendzie 20 czujek dymu oraz 20 czujników tlenku węgla, które Straż Pożarna przekaże najbardziej potrzebującym rodzinom dotkniętym w wyniku zdarzeń związanych z wystąpieniem tlenkiem węgla lub narażonych na toksyczne produkty spalania powstałe w wyniku pożarów.

Następnie funkcjonariusz sekcji kontrolno-rozpoznawczej wygłosił referat dotyczący obowiązków właścicieli, zarządców, użytkowników budynków w zakresie ochrony przeciwpożarowej, skupiając się na zagadnieniach związanych bezpośrednio ze zbliżającym się sezonem grzewczym.

Kolejną prezentację przedstawił dowódca jednostki-ratowniczo gaśniczej. Omawiał on interwencje, których występowanie nasila się w okresie jesienno-zimowym, a także zagrożenia i trudności z jakimi przychodzi mierzyć się strażakom podczas działań. Zwrócono szczególną uwagę na przypadki zdarzeń dotyczących pożarów sadzy, zatruć tlenkiem węgla oraz zaniedbań ze strony lokatorów, które są przyczyną naszych interwencji. Zwieńczeniem przemowy była praktyczna demonstracja zadziała czujki dymu oraz czujnika tlenku węgla.

Po krótkiej przerwie strażnicy miejscy przedstawili zagadnienia związane ze spalaniem odpadów przez mieszkańców naszego miasta w domowych piecach, a także zaprezentowali problematykę dokonywanych kontroli materiału opałowego w budynkach mieszkalnych i instytucjach na terenie Świętochłowic. W trakcie referatu przedstawiono wzorcowe próbki opału na bazie węgla z rozbiciem na typ i gramaturę.

W dalszej kolejności swoją prezentację przedstawił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który odniósł się do przepisów prawa budowlanego w kontekście magazynowania i użytkowania butli z paliwem płynnym w budynkach mieszkalnych popierając wypowiedź doświadczeniami z pracy zawodowej.

Następnie kilka słów o postępianiu mandatowym związanych z ujawnieniem wykroczeń dotyczących nieprawidłowego użytkowania instalacji grzewczych przedstawił Komendant Miejski Policji. Na zakończenie wystąpił mistrz komisarski, który w kontekście zagrożeń związanych z tlenkiem węgla podzielił się sytuacjami ze swojego doświadczenia zawodowego.

W trakcie poszczególnych prezentacji głos zabierał również Prokurator Rejonowy, który swoją wiedzą wyjaśniał zaistniałe różnice zdań w zakresie obowiązujących przepisów prawa.

Do prowadzonych dyskusji aktywnie włączali się również przedstawiciele zarządców budynków mieszkalnych.

Przeprowadzona konferencja była okazję do zdobycia dodatkowej wiedzy przez jej uczestników oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo mieszkańców w kontekście zagrożeń związanych ze zbliżającym się sezonem grzewczym.

[Autor zdjęć: Paulina Wierzbowska - Komenda Miejska Policji w Świetochłowicach]

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja

Konferencja


 

 

21.10.2019 – Prelekcja dla uczniów z ZSO nr 1

21 października 2019 roku Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach gościła uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Licealnej 1 w Świętochłowicach. Uczniowie odwiedzili tutejszą komendę celem wysłuchania prelekcji na temat działalności i zadań realizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Tematem prelekcji były: charakterystyka służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, omówienie zadań realizowanych przez poszczególne komórki organizacyjne jak również kryteria jakie należy spełnić, aby zostać strażakiem.

 


 

 

21.10.2019 – Szkolenie dla seniorów

21 października 2019 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach przeprowadzili w budynku Fundacji Rodzin Polskich w Świętochłowicach szkolenie dla członków Klubu Seniora. Tematem szkolenia były zagrożenia związane ze zbliżającym się okresem grzewczym. Seniorzy mogli wysłuchać w jaki sposób chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla oraz toksycznymi produktami spalania, a także jak postępować podczas wybuchu pożaru w mieszkaniu lub innej części budynku. Ponadto, strażacy w praktyczny sposób zademonstrowali sposób działania czujki dymu oraz czujnika tlenku węgla, omówili zasady działania tych urządzeń, a także przekazali, w których miejscach je umieszczać, aby niezwłocznie zaalarmowały nas o możliwym zagrożeniu. Na zakończenie strażacy przypomnieli seniorom jakie informacje należy przekazywać podczas zgłoszenia do służb ratowniczych.


 

 

16.10.2019 – Bicie rekordu w pierwszej pomocy

16 października 2019 roku w budynku Centrum Kultury Śląskiej przy ul. Chorzowskiej 73 w Świętochłowicach odbyło się wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji "Bicia rekordu w Pierwszej Pomocy".  Wydarzenie to miało miejsce w związku z „Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca". W tym dniu, strażacy w Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach w Centrum Kultury Śląskiej "Grota" przygotowali stanowiska z fantomami, gdzie uczniowie świętochłowickich szkół mogli zdobyć wiedzę z zakresu wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, poćwiczyć wykonywanie pierwszej pomocy na fantomach i ostatecznie przystąpić do tytułowego bicia rekordu.  Na pochwałę zasługuje fakt, że chęć niesienia pomocy cieszy się tak dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży.


 

 

11.10.2019 – Nominacja Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach

 

11 października 2019 roku w budynku Centrum Kultury Śląskiej przy ul. Krauzego 1 w Świętochłowicach miała miejsce gala o nazwie „Inicjatywy, bo Twój ruch ma znaczenie". Organizatorem wydarzenia było Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Jednym z elementów gali był finał konkursu zorganizowanego przez CIS. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach została nominowana do finału konkursu w kategorii "Instytucja roku". Nominacje zostały przyznawane instytucjom, które poprzez podejmowanie odpowiednich działań przyczyniają się do propagowania wzrostu świadomości i krzewienia postaw obywatelskich, kształtują postawy prospołeczne, angażują się w integrację społeczności lokalnej, biorą czynny udział
w wydarzeniach społecznych lub umacniają partnerstwo międzysektorowe. Nagrodę w kategorii instytucja roku odebrał Powiatowy Urząd Pracy. Zwycięzcy Serdecznie Gratulujemy! Chcemy również podziękować mieszkańcom za nominację. Jest ona dowodem, że doceniacie Państwo naszą ciężką pracę i wkład w kształtowanie postaw mieszkańców Świętochłowic


 

 
«PoczątekPoprzednia1234567NastępnaOstatnie»

LICZNIK ODWIEDZIN

278753
Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości